Co to jest kolagen?

2024-04-10
Co to jest kolagen?

Co to jest kolagen?

Jeśli zastanawiasz się, czym jest kolagen, najprostszym pomysłem jest myślenie o nim jako o głównej części… Ciebie! Kolagen stanowi budulec prawie całego ciała, od kości i tkanki łącznej po mięśnie, a nawet skórę.
W rzeczywistości kolagen stanowi około 30% białka w organizmie, co czyni go niezbędnym elementem całego makijażu.

Jako białko kolagen składa się z aminokwasów hydroksyproliny, proliny i glicyny. Ale nie tylko aminokwasy tworzą kolagen. Zawiera również silne składniki odżywcze, w tym miedź, mangan i cynk, a także silną przeciwutleniającą witaminę C.

Kolagen jest jak ważny materiał konstrukcyjny, a jego celem jest stworzenie silnego, zdrowego organizmu, który będzie prawidłowo funkcjonował przez wiele, wiele lat.


Rodzaje kolagenu

W rzeczywistości istnieje kilka rodzajów kolagenu (dokładnie 28),2 ale najczęściej badane i suplementowane typy są oznaczone cyframi rzymskimi i oznaczają I, II i III.

Kolagen typu I jest najbardziej rozpowszechniony w organizmie (około 90% obecnego kolagenu). Jest bardzo gęsty i oprócz skóry uczestniczy w budowie kości i tkanki łącznej (ścięgien, więzadeł). Warstwy skóry zawierają również kolagen typu IV, choć ten typ jest rzadziej omawiany.
Kolagen typu II jest najczęściej stosowany przez organizm w celu utrzymania zdrowia stawów, ponieważ stanowi podstawę elastycznej chrząstki.
Kolagen typu III wspiera zdrowie i siłę tętnic, mięśni i narządów.

Jak widać, różne rodzaje kolagenu mają swoje podobieństwa, ale obszary ich wsparcia są różne. Poszukaj wysokiej jakości suplementu kolagenowego, który zapewnia typ lub typy odpowiadające Twoim potrzebom.


Z czego zbudowany jest kolagen?

Kolagen składa się naturalnie z aminokwasów i innych składników odżywczych związanych w strukturze potrójnej helisy. Charakter tej struktury może się różnić w zależności od rodzaju kolagenu.

Jeśli chodzi o suplementy kolagenowe, mogą one być wytwarzane ze źródeł morskich, takich jak typ I, źródła drobiowe (dla typu II) lub ze źródeł bydlęcych (zarówno dla typu I, jak i typu III). Kiedy suplementy kolagenowe są wytwarzane ze źródeł zwierzęcych, nazywane są „peptydami kolagenowymi”, a słowo peptyd odnosi się do drobnych kawałków białka kolagenowego, które zostało rozbite na proszek lub być może tabletkę.

Inną formą suplementu kolagenu jest hydrolizat kolagenu. W tej postaci proszek składa się z bardzo drobnych peptydów i specyficznych aminokwasów, które po połączeniu stanowią podstawę do produkcji kolagenu w organizmie. Niewielki charakter peptydów w formie hydrolizatu wiąże się ze zwiększoną absorpcją przez organizm.

Korzyści z kolagenu

Kolagen był przez dziesięciolecia przedmiotem ogromnych badań ze względu na jego bogate korzyści zdrowotne. Niektóre z tych korzyści obejmują:

Kolagen dla zdrowej skóry
Suplementy z hydrolizatem kolagenu powiązano ze zwiększonym nawilżeniem skóry, gładszą teksturą i zwiększoną elastycznością – a wszystko to może przyczynić się do młodszego wyglądu.

Kolagen dla zdrowych włosów
Kolagen, w szczególności peptydy kolagenowe pochodzenia morskiego, wykazały pozytywne działanie w badaniach naukowych dotyczących siły i wzrostu włosów.

Kolagen dla zdrowych kości i stawów
Peptydy kolagenowe badano pod kątem ich udziału w mineralizacji i wzmacnianiu struktur kostnych i stawowych.

Źródła kolagenu

Oprócz wysokiej jakości suplementów kolagenowych istnieje wiele źródeł pożywienia, z których można uzyskać ważne dzienne dawki kolagenu. Należą do nich:

  Nabiał, jajka
  Mięso (wołowina/drób)
  Ryba
  Rośliny strączkowe i soja

Należy również pamiętać, że do powstania kolagenu potrzebne są pewne składniki odżywcze, takie jak cynk czy witamina C. Te składniki odżywcze można znaleźć w żywności takiej jak:

  Herbata biała (katechiny)
  Skorupiaki, mięso
  Nasiona orzechów
  Jagody, owoc
  Całe ziarna
  Marchew
  Liściaste warzywa
  Czerwone warzywa

Czy kolagen może być wegański?

Kolagen pochodzi z białek zwierzęcych i dlatego nie jest dostępny w formie wegańskiej. Można jednak wspomóc naturalną produkcję kolagenu w organizmie, jedząc określone rośliny zawierające składniki odżywcze potrzebne do tworzenia kolagenu. Ponadto dostępne są przyjazne dla wegan suplementy wspomagające kolagen.


Kiedy należy zacząć stosować kolagen?

Zawsze najlepiej jest omówić to z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania suplementów, co jest szczególnie istotne w przypadku pewnych schorzeń lub wątpliwości zdrowotnych. Mając to na uwadze, prawdą jest również, że wraz z wiekiem nasze ciała stają się mniej wydajne oraz wytwarzają i utrzymują kolagen. W rzeczywistości jakość i trwałość naszego naturalnego kolagenu z biegiem czasu staje się coraz gorsza, szczególnie po menopauzie. Suplementacja kolagenem może być pozytywnym sposobem wspierania zdrowego starzenia się, a praktykę tę można rozpocząć niemal w dowolnym momencie.



Spraw, aby wsparcie kolagenu stało się częścią Twojej rutyny związanej z pięknem i zdrowym starzeniem się już dziś, aby uzyskać korzyści, które będą trwać długo w przyszłości.

 

Źródło:
https://www.swansonvitamins.com/blog/articles/what-is-collagen.html

 

 

pixel